نماینده سابق پکن می گوید: “چین به ما می خندد” پس از حمله به پایتخت

[ad_1]

جهان

URL کوتاه

روز چهارشنبه با حمله شورشیان به پایتخت ، قلب مجلس قانونگذاری ایالات متحده ، اعتراضات علیه ترامپ در واشنگتن به خشونت کشیده شد. در این حمله پنج نفر کشته شدند که لیست نتایج کنگره را در ماه نوامبر متوقف کرد.

“چین به ما می خندد و می گوید که ما الگوی دموکراسی ، تمدن و ثبات نیستیم که همیشه دوست داشته ایم بقیه جهان از آن استفاده کنند.” او گفت گری لاک ، سفیر پیشین ایالات متحده در چین ، روز پنجشنبه به CNBC گفت ، یك روز پس از حمله گروهی از معترضین به پایتخت ، هر دو مجلس كنگره را اشغال كرد و به اموال خود خسارت وارد كرد.

حمله آنها اعتبار اعضای کنگره را که با ورود جمعیت به ساختمان موقتاً مجبور به پنهان شدن بودند ، مختل کرده بود. جلسه بعداً از سر گرفته شد و مایک پنس معاون رئیس جمهور پیروزی جو بایدن را تأیید کرد و زمینه را برای مراسم تحلیف ریاست جمهوری وی در 20 ژانویه فراهم کرد.

به گفته لاك ، كه نزديك به سه سال ، از سال 2011 تا 2014 ، به كشور چين اعزام شده بود ، در زمان باراك اوباما ، اين ماجرا “درس آمريكا” را براي ساير ملتها درباره دموكراسي به خطر انداخت.

وی ادامه داد: “برای مدت طولانی ، ما همیشه به کشورهای دیگر پشتیبانی از قانون را اعلام کرده ایم که به دولت ها اجازه می دهد قدرت را پس از انتخابات منتقل کنند ، اطمینان حاصل کنند که ارتش دخالت نمی کند و دولت ها را سرنگون می کنیم زیرا آنها انتخابات را دوست ندارند.” خبرنگار سابق گفت.

لاک ادعا می کند که دیگر قدرت های جهانی اکنون در حال “اخلاقی” کردن ایالات متحده هستند.

وی افزود: “اکنون ما همه این کشورهای دیگر جهان را داریم … ابراز نگرانی در مورد آنچه در آمریکا اتفاق افتاده است ، آمریکایی ها را به احترام به قانون و احترام به انتقال مسالمت آمیز قدرت و احترام به انتخابات دعوت می کنند.” دیپلمات سابق

واکنش ها از چین

پس از حمله به قانونگذار آمریكا ، كه شورشیان احساس راحتی در میز سخنگوی پارلمان نانسی پلوسی ، گرفتن عکسهای سلفی و وارونه كردن دفتر را داشتند ، تابولید دولت چین Global Times منتشر شده در کنار مخالفت با صحنه های حمله هنگ کنگ به شورای قانونگذاری شهر توسط معترضین در ژوئیه 2019 با خیزش واشنگتن.

در این توییت ، رسانه ها ستایش پلوسی از تظاهرات در هنگ کنگ را که مورد حمایت کشورهای غربی بود ، به خاطر آوردند.

این روزنامه نوشت: “SpeakerPelosi یک بار از شورش های هنگ کنگ به عنوان” منظره ای زیبا “نام برد – ما هنوز نمی فهمیم که آیا این اتفاق در مورد وقایع اخیر در کپیتول هیل نیز همین است.

وزارت امور خارجه چین نیز مشاهده مشابهی را انجام داد ، سخنگوی هوآ چینینگ روز پنجشنبه در جریان جلسات مطبوعاتی اظهار داشت كه اختلاف زیادی در انتخاب كلمات مورد استفاده رسانه های جریان اصلی آمریكا هنگام پوشش اخبار اعتراضات هنگ كنگ و قیام واشنگتن وجود دارد.

این مقام مسئول افزود: “… چنین تضاد فاحشی (در واکنش ها) و دلایل آن باعث می شود ما فکر کنیم و شایسته تأمل جدی و کامل هستیم.”

این رویداد در 6 ژانویه باعث تغییر شدید کشورها در واشنگتن شد. تعدادی از نمایندگان کنگره از مایک پنس معاون رئیس جمهور خواسته اند که به اصلاحیه 25 ام متوسل شود و یا دونالد ترامپ را برکنار کند یا استیضاح جدیدی را علیه رئیس جمهور آغاز کند که تنها 13 روز قبل از پایان دوره ریاست جمهوری او است.

ترامپ که به جمعیتی در واشنگتن گفت كه ساعاتی قبل از كنترل قیام “هرگز” از پیروزی جو بایدن منصرف نخواهد شد ، روز بعد ویدئویی را منتشر كرد و آشوب ها را افشا كرد و تایید كرد كه این نمایش “منظم” رئیس جمهور بعدی ایالات متحده است. در تاریخ 20 ژانویه برگزار می شود.

در این شورش ها چهار معترض و یک افسر پلیس کشته شدند و ده ها نفر دیگر نیز به شدت زخمی شدند. مقامات گفتند که زنی که به عنوان جانباز 35 ساله نیروی هوایی اشلی بابیت شناخته شد ، توسط یک افسر پلیس کشته شد ، در حالی که سه شرکت کننده دیگر در “فوریت های پزشکی جداگانه” جان خود را از دست دادند. یک افسر کاپیتول روز بعد در بیمارستان بر اثر جراحات درگذشت.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *