فلسطینی ها برای اولین بار از زمان پیروزی حماس در 15 سال پیش – عباس رای خواهند گرفت

[ad_1]

جهان

URL کوتاه

روز گذشته ، محمود عباس ، رئیس جمهور فلسطین اعلام کرد که انتخابات جدید تا پایان سال برگزار می شود. این اولین انتخابات فلسطین از سال 2006 است ، زمانی که حماس ، گروهی که اسرائیل و بسیاری از کشورهای غربی آن را یک سازمان تروریستی می دانستند ، با در دست گرفتن کنترل این محاصره ، در غزه به موفقیت انتخاباتی دست یافتند.

عباس در بیانیه ای گفت: “نیاز به سرعت بخشیدن به گفتگوی ملی جامع شامل همه گروه های فلسطینی بدون استثنا است.” دومین زمان اسرائیل.

محیمر ابوسادا ، استاد علوم سیاسی دانشگاه الازهر غزه ، به روزنامه گفت: “این مصوبه نشان می دهد که ما از نظر تمایل به برگزاری انتخابات وارد سطح جدیدی از قدرت شده ایم.”

هنوز در مورد روند انتخابات تصمیم گیری می شود ، موضوعی که بیش از یک تلاش انتخاباتی را در گذشته مسدود کرده است ، اما طبق برنامه عباس ، اولین دور رای گیری در 22 مه برگزار می شود ، زمانی که فلسطینی ها در بیت المقدس شرقی ، کرانه باختری و غزه به اعضای شورای قانونگذاری فلسطین رأی می دهد. دور دوم برای رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و دور سوم برای شورای ملی فلسطین در تاریخ 31 ژوئیه برگزار می شود.

از جمله مواردی که باید به آنها پرداخته شود ، چگونگی اطمینان از امنیت در مراکز رای دهی ، توافق نامه عدم دستگیری های سیاسی و ایجاد یک شورای انتخابات مستقل برای همه احزاب در دسترس است.

نظرسنجی چند هفته پیش مرکز سیاست و تحقیقات فلسطین نشان داد که اگر انتخابات فردا برگزار شود ، 38٪ از رای دهندگان به فتح رأی می دهند ، در حالی که 34٪ به حماس رأی می دهند. عباس احتمالاً در مقابل اسماعیل چانیا رهبر حماس ، که اظهار داشت 50٪ آرا را به دست می آورد ، در مقابل 43٪ رئیس جمهور فعلی فلسطین ، شکست می خورد.

با این حال بعید است حماس کنترل اولیه کرانه باختری را که توسط خاک اسرائیل از غزه جدا می شود ، برقرار کند. در ماه مه سال 2020 ، عباس توافق نامه های امنیتی موجود با اسرائیل را که به عنوان بخشی از روند صلح اسلو منعقد شده بود ، در پاسخ به ابتکار اسرائیل برای الحاق بخشهای دیگری از کرانه باختری رد کرد ، اما همکاری خود را در نوامبر سال 2020 از سر گرفت. دومین انگیزه روزنامه نیویورک تایمز پس از انتخاب جو بایدن ، رئیس جمهور تازه انتخاب شده آمریکا ، با “تسکین” بود ، زیرا دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ایالات متحده ، در گذشته از برنامه های گسترش اسرائیل پشتیبانی می کرد.

پیروزی حماس در سال 2006 پس از سالها جنگ حاصل شد که همه 8000 شهرک نشین اسرائیلی را مجبور به فرار از نوار غزه کرد. دولت وحدت نهادی متعاقب آن ، که با فتح در نوار غزه تأسیس شد ، اندکی پس از انتخابات سقوط کرد و فتح همچنان در کنترل کرانه باختری و سازمان آزادیبخش فلسطین باقی ماند.

از زمان انتخابات 2006 ، تل آویو مرتباً نوار غزه را مورد حمله و بمباران قرار داده است ، در حالی که گروه های مختلف فلسطینی با موشک و بالون های آتش زا به داخل خاک اسرائیل شلیک کرده اند که بیشتر آنها توسط سلاح های ضدهوایی دولت یهود سرنگون شده است. در سال 2007 ، اسرائیل محاصره کاملی از غزه از نظر تجارت ، مسافرت ، انرژی و تدارکات را آغاز کرد ، که تأثیر مخربی بر کیفیت زندگی در این سرزمین داشت و اتهامات آپارتاید و لقب غزه را به عنوان “زندان در بهشت” ایجاد کرد. بزرگترین فضای باز جهان “.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *