عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر محاصره قطر را برداشته اند

[ad_1]

رویترز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد که توافق نامه عادی سازی روابط بین قطر و عربستان سعودی و سایر کشورها فردا امضا می شود.

چهل و یکمین اجلاس شورای همکاری خلیج فارس (شورای همکاری خلیج فارس) در 5 ژانویه در ریاض برگزار می شود. پیش از این ، وزرای خارجه کشورهای عضو شورا اظهار داشتند که این نشست را فرصتی برای پایان دادن به درگیری های منطقه با دوحه می دانند که بیش از سه سال و نیم به طول انجامیده است.

به گفته یک منبع کاخ سفید ، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر به این توافق نامه خواهند پیوست ، این کشورها قصد دارند محاصره تحمیل شده بر قطر را بردارند. دوحه نیز به نوبه خود ادعاهای خود را علیه این کشورها پس خواهد گرفت.

سخنگوی دولت آمریکا افزود جارد کوشنر ، مشاور و داماد رئیس جمهور دونالد ترامپ در این معامله سهیم بوده و در مراسم امضای قرارداد شرکت خواهد کرد.

محاصره قطر

در تابستان سال 2017 ، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود را با قطر فسخ کردند و آن را به حمایت از تروریسم و ​​دخالت در امور داخلی آنها متهم کردند. علاوه بر این ، کشورها همکاری اقتصادی با امارت را متوقف کرده و یک بلوک حمل و نقل را تحمیل کردند.

این اختلاف می توانست در سال 2019 و طی مذاکرات بین قطر و عربستان سعودی حل شود ، اما امیر تمر بن حمد الثانی قطر در جلسه ریاض حاضر نشد. به جای وی عبدالله بن ناصر بن خلیفه الثانی نخست وزیر وقت به عربستان سعودی رفت و مذاکرات به شکست انجامید.

در اوایل دسامبر سال گذشته ، احمد ناصر الصباح ، وزیر امور خارجه کویت گفت که قطر و کشورهای حاشیه خلیج فارس مذاکرات مثمر ثمری را برای حل اختلاف انجام می دهند. فیصل بن فرحان آل سعود ، وزیر امور خارجه عربستان ، درباره “پیشرفت قابل توجه” صحبت کرد. محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی ، وزیر خارجه قطر نیز اذعان کرد که پیشرفت حاصل شده است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *