سهم صورتی قدرت در حال افزایش است. در اینجا کشورهای جهان به رهبری زنان وجود دارد

[ad_1]

استونی از نخست وزیر و رئیس جمهور برتری دارد ، اما بسیاری از کشورهای دیگر از اروپای شمالی تا آمریکا نیز داده های مثبتی را ثبت می کنند.

رئیس جمهور و نخست وزیر زن. استونی اولین کشور در جهان است که پس از سوگند کایا کالاس به عنوان رئیس دولت توسط رئیس جمهور کرستی کالولید ، منتخب در سال 2016 ، به عنوان رئیس دولت به این رکورد دست یافت. اما علاوه بر کشور بالتیک ، سایر کشورها قله های صورتی رنگ دارند. به این ترتیب است که رهبری جهان تغییر می کند و زنان مسئولیت آن را بر عهده دارند.

در اروپا

با شروع در راس قدرت های اروپایی ، اولین زنی که به آن فکر کرد ، اورسولا فون در لاین ، رئیس کمیسیون اروپا بود.

© اسپوتنیک. الکسی ویتوزکی

اورسولا فون در لاین

با در نظر گرفتن 27 عضو اتحادیه اروپا و انگلیس ، فقط 14.3 درصد از نخست وزیران زن هستند ، در حالی که سهم روسای جمهور 21.4 درصد است. در سراسر جهان ، از حدود 200 کشور ، فقط 20 کشور توسط زنان رئیس دولت اداره می شوند.

دانمارک Mete Frederiksen ، رهبر سوسیال دموکرات ها را به عنوان نخست وزیر دارد. وی پیش از این به عنوان وزیر کار و دادگستری فعالیت می کرد.

همانطور که گفته شد ، در استونی نخست وزیر جدید کایا کالاس ، دختر نخست وزیر سابق سییم کالاس ، ثبت شده است. وی به رئیس جمهور کرستی کالولاید ، فارغ التحصیل ژنتیک ، فوق لیسانس اقتصاد و مدیریت و مشاور اقتصادی نخست وزیر استونی مارت لار عضو دیوان محاسبات اروپا پیوست.

در فنلاند ، جوانترین نخست وزیر در جهان بیش از یک سال سانا میرلا مارین است و پس از خدمت به عنوان وزیر حمل و نقل ، در سن 34 سالگی مسئولیت خود را آغاز کرد.

در گرجستان ، در سال 2018 ، اولین رئیس جمهور زن ، سالومه زورابیشویلی ، با سابقه دیپلماتیک طولانی پشت سر خود در فرانسه ، جایی که متولد شد ، انتخاب شد. وی پس از دریافت تابعیت وزیر امور خارجه بود.

© AP Photo / مارکوس شرایبر

آنگلا مرکل

در آلمان ، آنگلا مرکل ، صدراعظم در میان مشهورترین رهبران جهان و برای فوربس در میان 100 زن قدرتمند کره زمین است.

در انگلیس ، قوی ترین زن عالی خانم الیزابت دوم ، با طول عمر 95 سال و بیش از 68 سال سلطنت ، طولانی ترین پادشاه جهان است.

در ایسلند ، نخست وزیر کاترین یاکوبسدوتیر است. دومین زنی که کشور را پس از جوتانا سیگورداردیتر رهبری می کند.

در لیتوانی ، نخست وزیر اینگریدا ایمونیت است. او وزیر دارایی بود.

نخست وزیر ارنا سولبرگ از سال 2013 در نروژ به سر می برد ، رهبر حزب محافظه کار نروژ ، ملقب به “آنگلا مرکل نروژی”.

در صربستان ، آنا برنابی از حزب پیشرو ، اولین زن آشکارا همجنسگرای این پست ، به عنوان نخست وزیر منصوب شد.

در اسلواکی در سال 2019 ، زوزانا کاپوتووا و وکیل دادگستری به عنوان رئیس دولت انتخاب شد ، اولین زنی که این نقش را در اروپای مرکزی و شرقی انجام داد.

در آمریکا

از مهمترین مناصبی که به زنان سپرده شده است ، قطعاً معاون رئیس جمهور ایالات متحده است. کامالا هریس اولین زنی بود که با جو بایدن معاون رئیس جمهور ایالات متحده شد.

© AP Photo / مانوئل بالس سنتا

سناتور کالیفرنیا کمالا هریس

در ترینیداد و توباگو ، رئیس جمهور هفته های پائولا-مه است.

در باربادوس ، وکیل میا آمور موتلی نخست وزیر است.

در نیکاراگوئه ، معاون رئیس جمهور روزاریو موریلو ، همسر رئیس جمهور اورتگا است.

در آسیا و اقیانوسیه

در بنگلادش ، دولت توسط شیخ حسینا اوازد نخست وزیر هدایت می شود که از سال 2009 این سمت را عهده دار است و یکی از قدرتمندترین زنان در جهان محسوب می شود.

© REUTERS / خورخه سیلوا

اونگ سان سوچی

رهبری در میانمار به عهده آنگ سان سوچی است که علی رغم انتقادات و اتهامات نسل کشی علیه روهینگیا ، در انتخابات پارلمانی در نوامبر گذشته پیروز شد.

در نپال ، بیدیا دوی بهندری ، رهبر حزب کمونیست رئیس جمهور است.

در نیوزیلند ، جاسیندا آردن برای دومین بار در سمت نخست وزیر است. وی به دلیل مدیریت بحران پس از کشتار کریستچرچ و شیوع ویروس کرونا شناخته شده است.

در سنگاپور ، حلیمه یعقوب اولین کسی است که ریاست جمهوری را بر عهده دارد.

در آفریقا

تنها رئیس دولت قاره آفریقا رئیس جمهور اتیوپی است که Sahle-Work Zewde انتخاب شده در اکتبر 2018 انتخاب شده است.

اولین نخست وزیر زن ، ویکتور تومگا داگب ، 60 ساله ، در توگو منصوب شد. وی همچنین وزیر توسعه ، صنایع دستی ، جوانان و اشتغال جوانان در کشورش بود.

در گابن ، نخست وزیر Rose Cristiane Osuka Raponda ، 56 ساله ، اقتصاددان و کارشناس دارایی عمومی است که از آگوست سال 2020 در یک دفتر کار می کند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *