رنزی در ریاض ، سفیر سابق در عراق: “سعودی ها؟ آنها اسپانسر اسلام گرایان هستند”

[ad_1]

سفیر سابق ایتالیا در عراق ، مارکو کارنلوس ، مصاحبه اسپوتنیک ایتالیا ، در مورد اظهارات رنزسی درباره سلطنت بن سلمان اظهار داشت: “احیا؟ دلارهای نفتی سعودی وابابیسم را که القاعده از آن پدید آمد ، در 11 سپتامبر ، داعش تأمین مالی می کنند. “

به جز دوره رنسانس. از ترور جمال هاشوگی روزنامه نگار گرفته تا ربودن سعد حریری نخست وزیر لبنان از طریق اعدام در میدان عمومی به سبک خلیفه ، عربستان سعودی که توسط ماتئو رنزی جشن گرفته می شود ، از نظر دموکراسی و احترام به حقوق بشر هنوز یک راه طولانی در پیش دارد . وی این موضوع را به اسپوتنیک ایتالیا تأیید کرد مارکو کارنلوس، دیپلمات و سفیر سابق ایتالیا در عراق ، نماینده ویژه دولت ایتالیا در سوریه از سال 2012 تا 2015 و عضو هیئت مدیره موسسه مطالعات سیاسی بین المللی (Ispi).

– سخنان رنزي در مورد رژيم سعودي كه به عنوان “حمايت از افراط گرايي اسلامي” تعريف شده است ، مورد بحث قرار گرفته است. شما چی فکر میکنید؟

– من تصور می کنم که رنزی نمی داند در مورد چه چیزی صحبت می کند و همچنین سیاست خارجی و تاریخ مدرن خاورمیانه را به خوبی نمی داند. از دهه 1970 ، عربستان سعودی تحت صداهای میلیارد دلار نفتی ، رادیکال ترین شاخه اسلام سنی ، وهابیت را تبلیغ می کند ، که ابتدا شامل القاعده * ، 11 سپتامبر و سپس داعش بود. فکر نمی کنم لازم باشد چیز دیگری اضافه کنیم.

– هنوز هم ، رنزی در ریاض با تأکید بر تلاش ها برای اصلاح محمد بن سلمان ، ولیعهد ، از “رنسانس جدید” صحبت کرد. ما از نظر اصلاحات و احترام به حقوق بشر در کشور کجا هستیم؟

– به نظر می رسد صحبت در مورد رنسانس جدید در رابطه با تلاش های اصلاحی وارث تاج و تخت سعودی با واقعیت مغایرت دارد. دومی نخست وزیر لبنان سعد حریری را ربود ، درگیری برادرکشی در یمن را با مرز نسل کشی آغاز کرد ، چندین نفر از اعضای خانواده سلطنتی خود را برای ارعاب و زورگیری ربود ، که منجر به یک بحران در شورای همکاری خلیج فارس شد که بیش از سه سال در تلاش ناموفق برای منزوی کردن قطر ، و آخرین ، نه از اهمیت کم ، دستور قتل عام روزنامه نگار جمال هاشوگی در استانبول را داد. راستش ، من نمی دانم چنین اقداماتی می تواند در ایده رنسانس جای بگیرد.

– آیا می توانیم در مورد “تعارض منافع” برای یک سناتور عضو کمیته دفاع صحبت کنیم که ده ها هزار یورو را به عنوان هزینه از دولت خارجی می پذیرد؟

– صادقانه بگویم ، من نمی دانم ، لازم است که بررسی شود آیا آیین نامه و آیین نامه اخلاقی مجلس ما چنین مواردی را تأمین می کند یا خیر. حق التدریس بودن به عنوان یک سخنران در سراسر جهان محدود به رنزی نیست. با این حال من حیرت آورم که یک سیاستمدار زیرک و باتجربه مانند او به چنین برخورد “عروسکی” صریح نسبت به خاندان سلطنتی سعودی پرداخت. درست است که بی پول اما در این مورد به نظر من می رسد که مارک عبور کرده است.

– اهمیت مجلسی که رنزسی در آن شرکت می کند چیست و چرا نهادهای سلطنت سعودی

چنین اتفاقات خوبی؟

– محمد بن سلمان قصد دارد به عنوان یک پادشاه روشنفکر ، حامل دیدگاه اصلاح طلبان در مورد استانداردهای تاریخی کشورش ، معتبر شناخته شود و چنین رویدادهایی برای ارتقا better بهتر این جاه طلبی کار می کند. مسئله این است که جنبه روشنگری و اصلاح باید همه اقدامات سیاسی آن را متمایز کند ، نه فقط برخی از جنبه ها. به طور خلاصه ، احساس این است که تا کنون او خوب موعظه کرده است ، اما به شدت خراشیده است.

“به حدی که حتی رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا ، جو بایدن تصمیم گرفته است فروش موقت اسلحه به ریاض را متوقف کند …”

– عربستان سعودی قطعاً نقش مهمی در منطقه دارد ، هم به عنوان تولید کننده عمده نفت خام و هم به عنوان نگهبان دو مکان مهم در اسلام: شهرهای مقدس مکه و مدینه. این نیاز به استفاده بهتر از این دو دارایی مهم دارد. این کشور مطمئناً یک شریک مهم ایتالیا است ، اما من قبل از توصیف آن به عنوان استراتژیک ، احتیاط بیشتری می کنم. در مورد بایدن و تعلیق فروش اسلحه ، این تصمیم تفسیرهای زیادی دارد: این می تواند سیگنالی باشد که به ایران ارسال می شود ، و همچنین سیگنالی است که دولت جدید آمریکا به خانه سلطنتی عربستان ارسال می کند تا ناراحتی را برجسته کند. از ابتکارات مشکوک و شرم آوری که مورد اخیر در سالهای اخیر انجام داده است و قبلاً به آن اشاره کردم. فقط زمان این مسائل را حل می کند.

* القاعده و داعش گروه های تروریستی ممنوع در روسیه و بسیاری از کشورها هستند

نظرات و نظرات بیان شده در این مقاله لزوماً منعکس کننده نظرات اسپوتنیک نیست.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *