توافق نامه بین کشورهای حوزه خلیج فارس برای بستن درگیری دیپلماتیک با قطر

[ad_1]

سران کشورهای حوزه خلیج فارس شرکت کننده در چهل و یکمین اجلاس شورای همکاری عربی خلیج فارس در عربستان سعودی در حاشیه این اجلاس بیانیه اعضای اتحادیه اعضای شورا و پایان درگیری با قطر را امضا کردند. امضای سند توسط کانال تلویزیونی سعودی الاخباریا پخش شد.

این اعلامیه توسط امیر قطر و کویت تمیم بن حمد آل ثانی و نواف آل احمد آل صباح ، توسط ولیعهد عربستان و بحرین ، محمد بن سلمان و سلمان بن حمد آل خلیفه ، توسط معاون رئیس امارات عربی عرب امضا شد. از عمان محمود آل سعید.

با این حال ، محتوای دقیق بیانیه نهایی هنوز فاش نشده است.

امروز چهل و یکمین اجلاس شش کشور شورای همکاری کشورهای عربی در خلیج فارس در استان العولا ، در شمال غربی عربستان سعودی برگزار می شود. علیرغم شیوع ویروس کرونا ، پادشاهان عرب ترجیح دادند به جای برگزاری اجلاس با کنفرانس ویدیویی ، شخصاً ملاقات کنند. قرار بود این نشست تا پایان سال گذشته برگزار شود ، اما به دلیل آشتی طولانی مدت قطر و همسایگانش به تعویق افتاد.

در این اجلاس جارد کوشنر ، مشاور دونالد ترامپ ، رئیس جمهور فعلی آمریکا نیز حضور داشت که موضع سرسخت وی کمک کرد قطر و دیگر کشورها در منطقه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری به یکدیگر نزدیک شوند و سامع ال شکری وزیر امور خارجه مصر به عنوان نماینده. از کشوری که 3 سال و نیم پیش رابطه خود را با دوحه و پادشاهی های عربی قطع کرد.

تمیم بن حمد آل ثانی ، امیر قطر از سال 2017 در اجلاس های منطقه ای شرکت نکرده است ، زیرا عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و بحرین روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کرده و کشور را از نظر اقتصادی منزوی کرده اند. به نشانه آشتی ، در آستانه این اجلاس ، عربستان سعودی از رفع انزوای اجباری قطر ، باز شدن مرز زمینی دو کشور و لغو ممنوعیت هواپیماهای قطری و کشتی های قطری از حریم هوایی خود خبر داد.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *