تقویم رویدادهای نجومی 2021: انتظار چه چیزی از آسمان در سال جدید

[ad_1]

ترکیبات اختری ، بارش شهابی ، انتقال ستاره های دنباله دار ، دو ماه گرفتگی و دو خورشید گرفتگی. اما همه چیز از ایتالیا قابل مشاهده نخواهد بود. تابستان 2021 هنوز فصل خوبی برای دارندگان تلسکوپ خواهد بود.

سال 2020 ، حداقل از دیدگاه نجومی ، سال بسیار جالبی بود با اتصالات بزرگ اختری ، گرفتگی و عبور غیر منتظره ستاره دنباله دار نیوایز ، کشف شده در مارس و عبور از 23 مارس به نزدیکترین نقطه به زمین.

با این حال ، 2021 جلسات جالب توجهی را برای کسانی که عاشق “قطعات نجومی” هستند تشکیل می دهد. بیایید آنها را در دسته بندی کنیم و برای مشاهده آماده شویم.

اتحادیه های اختری

اتصالات اختری زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند سیاره در یک ربع مشابه نزدیک و قابل مشاهده باشند. وقتی مدارهای زمین همسو شوند ، ظاهر می شوند.

بین 9 تا 12 ژانویه اولین معادله را خواهیم داشت و مشتری ، عطارد و زحل بلافاصله پس از غروب خورشید قابل مشاهده خواهند بود. لازم به ذکر است که مشتری و زحل سیارات بیرونی در رابطه با موقعیت ما در برابر خورشید هستند ، در حالی که عطارد یک سیاره داخلی است و بنابراین فقط در غروب خورشید یا طلوع خورشید قابل مشاهده است ، زیرا نسبت به خورشید باید بسیار نزدیک به خورشید باشد نقطه مشاهده . بنابراین این یک اتفاق بسیار خاص و نادر خواهد بود.

در عوض ، در تاریخ 20 ژانویه ، نوبت پیوند مریخ و اورانوس خواهد بود ، حتی اگر بعید باشد که مورد آخر با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد.

در 11 فوریه ، یک ارتباط زیبا بین یک سیاره خارجی و داخلی وجود خواهد داشت – مشتری و ناهید قبل از طلوع آفتاب زوج به نظر می رسند ، اما مشاهده آن آسان نخواهد بود.

هفته آینده ارتباط ساده تری خواهیم داشت – ارتباطی بین ماه و مریخ. در 19 فوریه ، یک ترکیب جالب از اجرام آسمانی شکل می گیرد – ماه در سه ماهه اول ، مریخ و ستاره Aldebaran در برابر پس زمینه خوشه Pleiades.

و بنابراین در طول سال ترکیب های آسمانی و رقص های جالبی وجود خواهد داشت:

یکی دیگر از اتفاقات دیدنی و جذاب پیش از طلوع در 23 فوریه رخ خواهد داد ، اتفاقی بین زحل و عطارد ، 5 مارس ، همچنین قبل از طلوع فجر بین عطارد و مشتری ، ماه و زحل در 10 مارس ، ماه و مریخ در 19 مارس ، ماه ، کیوان و مشتری در 6 و 7 آوریل ، مریخ و ستاره بتا تاوری در 17 آوریل ، ماه ، مشتری و زحل در 4 و 5 مه ، عطارد و زهره این فرد پس از غروب خورشید در 13 مه ، مریخ و دوباره ماه در 15 مه ، زحل و ماه در 31 ماه مه ، ناهید و مریخ در 12 و 13 ژوئن ، ماه ، زحل و مشتری در 27 و 28 ژوئن ، عطارد و ماه در 8 ژوئیه ، ناهید و مریخ در 12 و 13 ژوئیه ، ماه ، زحل و ماه ، مشتری در 24 و 25 ژوئیه ، ماه و زهره در 11 آگوست ، ماه ، مشتری و زحل در 20 و 22 آگوست و سپس دوباره در 16 و 18 سپتامبر ، ماه ، زهره و ستاره های دلتا عقرب و آنتارس در برابر صورت فلکی عقرب در 9 اکتبر و در نهایت زهره ، زحل و مشتری هنگام غروب آفتاب در 15 و 17 دسامبر.

بارش شهابی

اولین انبوه قبلاً آغاز شده است و بین 3 تا 4 ژانویه به اوج خود می رسد. این انبوه Quadrantids است که احتمالاً با عبور یک دنباله دار (C / 1490 Y1) ایجاد شده است و منجمان شرقی حدود 500 سال پیش مشاهده کرده اند. “ستاره های در حال سقوط” به دلیل گرد و غبار باقی مانده از عبور دنباله دار C / 1861 G1 Thatcher ، که در سال 1861 اتفاق افتاد ، بین 21 تا 22 آوریل با ازدحام Lyrids برمی گردند.

سپس Delta Aquaridi وجود خواهد داشت ، اما مشاهدات آن ممکن است توسط ماه کامل ، که بین 28 و 29 ژوئیه به اوج خود می رسد ، ناشی از تکه تکه شدن دنباله دار 9P Machholz ، که هر پنج سال به دور خورشید می چرخد ​​، مختل شود. پس از آن کلاسیک مربوط به پرسیدها خواهد بود ، “اشکهای سن لورنزو” طبق سنت ایتالیا ، در واقع به دلیل دنباله دار Swift-Tuttle ، که آخرین گذرگاه آن در سال 1992 اتفاق افتاد ، و بعدی بعدی در سال 2126 خواهد بود. اوج بین 11 تا 13 انتظار می رود مرداد

بین 21 و 22 اکتبر ، نوبت به دراکونیدها و بین 21 تا 22 اکتبر اوریونیدها می رسد. بین 4 و 5 نوامبر توریدهای جنوبی و 12 نوامبر توریدهای شمالی. سپس در 17 و 18 نوامبر لئونیدها و در 21 و 22 نوامبر Alpha Minocerontids. با این حال ، انتظار می رود که با حضور یک ماه بیش از حد روشن ، ازدحام ماه نوامبر “تاریک” شود. ازدحام Gemid سال را طبق معمول ، بین 13 تا 14 دسامبر و Ursids در 23 دسامبر می بندد.

خسوف ماه

دو ماه گرفتگی در نظر گرفته شده است. اولین نمایش در تاریخ 26 مه کامل و تماشایی خواهد بود ، شاید بهترین رویداد نجومی سال باشد ، اما متاسفانه از ایتالیا دیده نمی شود. آنها فقط در استرالیا و تمام اقیانوسیه ، ساحل شرقی ایالات متحده ، آمریکای لاتین ، به ویژه اقیانوس آرام ، آسیای جنوب شرقی ، ژاپن و شبه جزیره روسیه کامچاتکا می توانند آن را ببینند.

در 19 نوامبر یک کسوف جزئی رخ می دهد ، کمتر دیدنی ، اما حداقل تا حدی از ایتالیا قابل مشاهده است. مناطق شمالی با کمی شانس قادر به تماشای آن خواهند بود.

خورشید گرفتگی

همچنین دو خورشید گرفتگی وجود دارد و همچنین در این حالت یکی کامل خواهد بود ، دیگری جزئی است ، در این حالت تعریف صحیح “حلقه” است. گفته می شود که یک گرفتگی وقتی حلقه ای شکل باشد که سایه ای که ماه ایجاد می کند و با عبور از خورشید دقیقاً در راستای ستاره ما قرار می گیرد ، با خورشید تداخل می کند ، برای پوشاندن کل دیسک آن و تشکیل “حلقه آتش” کافی نیست. این نوع کسوف است که در 10 ژوئن در نیمکره شمالی ، به ویژه کانادا ، گرینلند ، اسکاندیناوی و روسیه اروپا دیده می شود. در ایتالیا حتی در این حالت نیز قابل مشاهده خواهد بود فقط در مناطق شمالی و فقط تا حدی بین ساعت 11.00 و ظهر انجام می شود.

همچنین در 4 دسامبر خورشید گرفتگی کاملاً خارق العاده و چشمگیری رخ می دهد ، اما فقط دانشمندانی که در پایگاه هایی در قطب جنوب کار می کنند و ممکن است در آفریقای جنوبی و تاسمانی کار کنند ، اما تا حدی قادر به دیدن آن هستند.

دنباله دار 45P / هوندا-مرکوس-Pajdusakova

ستاره دنباله دار در حال عبور است

در 2 نوامبر ، دنباله دار 67P / Churyumov-Gerasimenko (فضاپیمای روزتا که در سال 2014 به آن رسیده است) مدار دوره ای خود را به دور خورشید خواهد کرد ، یک مداری حدود 6 و نیم سال زمینی دارد و “فقط” 63 میلیون کیلومتر خواهد بود از سیاره ما ، این کمی بیشتر از حداقل فاصله زمین و مریخ است. دانشمندان می گویند ، بنابراین قابل مشاهده است ، اما شما باید حداقل خود را با دوربین شکاری مسلح کنید و کمی متوجه شوید که خوش شانس باشید. آسان نخواهد بود.

ابرماه ، ماه آبی و شگفتی های احتمالی

ابرماه مصادف یک ماه کامل با کمترین فاصله بین زمین و ماه است (پریج قمری). این اثر افزایش اندازه قابل مشاهده ماه است که از زمین مشاهده می شود. در سال 2021 ، سه ابرماه وجود دارد ، اولین ماه با ماه کامل در ماه آوریل ، بقیه با ماه های کامل بعدی در ماه مه و ژوئن. این تأثیر در ماه کامل رخ می دهد ، اگر در آن زمان به اندازه کافی خوش شانس باشید و آسمانی صاف داشته باشید ، بزرگتر و روشن تر از حد معمول است. سپس در اواخر ماه اوت به اصطلاح “ماه آبی” وجود خواهد داشت ، اما این فقط اصطلاحی است که همزمانی ماه کامل دوم در همان ماه یا چهارم در همان فصل را نشان می دهد. از نظر مشاهده ، هیچ چیز تغییر نمی کند. علاوه بر این “ترکیب” ، آسمان همیشه می تواند برخی برنامه ریزی نشده را رزرو کند ، همانطور که سال گذشته با دنباله دار Neowise اتفاق افتاد ، چیزی که کسی انتظار نداشت. نکته مهم این است که این بار آنها از برنامه مطلوب خارج شده اند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *