ایران اولین گروه اورانیوم غنی شده 20٪ را تولید می کند

[ad_1]

حفاظت

URL کوتاه

تهران یک سال پس از کنار گذاشتن یک جانبه برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) ، که به آن توافق هسته ای ایران نیز گفته می شود ، در ماه مه 2018 ، و همچنین بازگرداندن تحریم های شدید اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ، تقویت غنی سازی اورانیوم را آغاز کرد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران (AEOI) بهروز کمالوندی گفت که این کشور اولین گروه خود را از زمان آغاز غنی سازی تا سطح خلوص 20 درصد ، اورانیوم (UF6) تولید کرده است.

وی گفت: “با توجه به تجربه قبلی غنی سازی فوردو ، خط جدید غنی سازی اورانیوم 20٪ بسیار سریع راه اندازی شد.”

کمالوندی همچنین به آمادگی ایران برای غنی سازی اورانیوم تا سطح خلوص بالای 20٪ در آینده نزدیک اشاره کرد.

این بیانیه پس از اظهارات علی ربیعی ، سخنگوی دولت ایران ، مبنی بر اینكه حسن روحانی ، رئیس جمهور آمریكا ، دستور آغاز غنی سازی اورانیوم تا 20٪ “چند روز پیش” و “روند تزریق گاز به سانتریفیوژها” را صادر كرد ، این روند پس از اطلاع رسانی به آژانس بین المللی برای انرژی اتمی (IAEA) “.

این را جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز تکرار کرد ، وی در توئیتر نوشت که جمهوری اسلامی “با پیروی کامل از مفاد توافق هسته ای ،” غنی سازی اورانیوم تا 20٪ را از سر گرفت “.

وی گفت: “اقدامات اصلاحی ما پس از سالها عدم انطباق بسیاری از طرف های دیگر توافق نامه با بند 36 برجام کاملاً مطابقت دارد. اقدامات ما با رعایت کامل همه کاملاً برگشت پذیر است.” ایرانی.

این توسعه به دنبال تصویب لایحه ای تحت عنوان “اقدامی استراتژیک برای از بین بردن تحریم ها” توسط پارلمان ایران انجام شد که شامل افزایش تلاش ها در تحقیقات هسته ای پس از ترور فیزیکدان هسته ای محسن فهری زاده است. . در این لایحه به طور خاص افزایش سطح غنی سازی اورانیوم تا 20٪ یا حتی بیشتر توصیه شده است.

ترور و توافق هسته ای فهری زاده

فهری زاده در اواخر ماه نوامبر در حمله ای به آبسرد ، شهری در نزدیکی تهران پایتخت ایران کشته شد. ایران خیلی سریع اسرائیل را به انجام سو assass قصد متهم کرد ، اتهام مقامات ایرانی نیز تأیید آمریکا بود.

در مورد تحریم های ضد ایرانی آمریکا ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا پس از اعلام خروج یک جانبه از توافق هسته ای در ماه مه 2018 ، آنها را دوباره احیا کرد. دقیقاً یک سال بعد ، ایران اعلام کرد که شروع به کاهش تعهدات خود در قبال سند ، از جمله تعهدات مربوط به با غنی سازی اورانیوم.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *