اگر تحریم ها تا ماه فوریه برداشته نشوند ، ایران بازرسان هسته ای سازمان ملل را اخراج خواهد کرد

[ad_1]

جهان

URL کوتاه

طناب زدن بین ایران و غرب بر سر توافق هسته ای همچنان ادامه دارد.

پارلمان ایران هشدار داده است که جمهوری اسلامی در صورت لغو تحریم های آمریکا علیه تهران ، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) را اخراج نخواهد کرد.

احمد امیرآبادی ، نماینده مجلس گفت: “طبق قانون ، اگر آمریکایی ها تحریم های مالی ، بانکی و نفتی را تا 21 فوریه لغو نکنند ، مطمئناً بازرسان آژانس انرژی هسته ای را از کشور اخراج می کنیم و اجرای پروتکل الحاقی را به پایان می رسانیم.”

این تصمیم مطابق با سند قانونی “اقدامات استراتژیک برای از بین بردن تحریم ها” است که در ماه نوامبر برای افزایش تحقیقات هسته ای پس از ترور محسن فهری زاده فیزیکدان هسته ای تصویب شد.

شروع مجدد غنی سازی اورانیوم در فردو

هفته گذشته ، علی ربی ، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران. تأیید کرد که ایران روند غنی سازی اورانیوم 20٪ در نیروگاه هسته ای فوردو را از سر گرفته است.

برنامه های جدید ایران شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل بعدی طی سه ماه ، به ویژه 1000 سانتریفیوژ IR-2M و 174 سانتریفیوژ IR-6 تا پایان سال است. در عوض ، توافق هسته ای 2015 ایران شامل استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 و سطح غنی سازی اورانیوم فقط 3.67٪ است.

این قطعنامه که از چند ماه پیش در دست تهیه بود ، پس از ترور محسن فهری زاده ، فیزیکدان مشهور هسته ای در اواخر ماه نوامبر سرعت گرفت.

توافق هسته ای 2015 با ایران (JCPOA)

JCPOA ، معروف به توافق هسته ای وین ، در سال 2015 توسط ایران ، چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه ، انگلستان ، ایالات متحده به همراه اتحادیه اروپا به امضا رسید.

ایران در ازای لغو تحریم ها مجبور شد برنامه هسته ای خود را کاهش دهد و ذخایر اورانیوم خود را به شدت کاهش دهد.

در سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، با راه اندازی استراتژی تحریم های جدید و سخت علیه ایران ، خروج یک جانبه از این توافق نامه را اعلام کرد. از آن زمان ، ایران به تدریج از برخی مفاد توافق هسته ای ، از جمله محدودیت در سطح غنی سازی اورانیوم ، فاصله گرفت.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *