اسرائیل پس از پایان دوره کار نتانیاهو ، جائر لاپید را برای تشکیل دولت جدید انتخاب می کند

[ad_1]

جهان

URL کوتاه

این اطلاعیه زمانی منتشر شد که مهلت تشکیل نتانیاهو برای تشکیل دولت جدید به پایان رسید. نخست وزیر نتوانست با نفتالی بنت ، رئیس حزب راست گرای یامینا به توافق برسد.

رئیس جمهور اسرائیل Reuven Rivlin این کار را انجام داد به جیر لاپید دستور داد تا دولت جدید تشکیل دهد همانطور که کشور پس از چهار انتخابات کنست در عرض تنها دو سال در بن بست سیاسی گیر کرده است.

طبق این اعلامیه ، رهبر حزب یش آتید داشته است شانس بیشتر تشکیل ائتلاف.

ریولین گفت: “واضح است که ژایر لاپید ، عضو کنست ، فرصت تشکیل دولتی را دارد که اعتماد کنست را جلب کند ، حتی اگر مشکلات زیاد باشد.”

شل کن 28 روز برای تشکیل یک قوه مجریه. در صورت عدم موفقیت در حمایت از 61 نماینده از 120 نماینده برای ائتلاف جدید ، پارلمان باید دوباره منحل شود و کشور را به دور دیگری از انتخابات سوق دهد.

اگر لاپید موفق به تشکیل دولت شود ، می تواند نتانیاهو را که از سال 2009 نخست وزیر است ، برکنار کند.

همان بازه زمانی پس از رای گیری در 23 مارس به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر داده شد ، اما رهبر لیكود ثابت كرد كه نتوانسته دولت را تشكیل دهد كه مهلت مقرر در نیمه شب 5 مه به پایان رسید.

در آخرین انتخابات ، حزب لیكود نتانیاهو 30 كرسی و یش آتید از لاپید 17 كرسی به دست آورد و پس از آن حزب مذهبی 9 كرسی شاس قرار گرفت.

در نظر گرفته شده برای قوی ترین رقیب نتانیاهواز زمان سوگند دولت فعلی ، جائر لاپید ریاست بزرگترین جناح مخالف در کنست را بر عهده داشته است.

پیش از انتخابات ، لاپید متعهد شد که کشور را از سیاست داخلی ایالات متحده دور کند و نتانیاهو را به “ارتباط بسیار نزدیک” با حزب جمهوری خواه متهم کند.

یک سری انتخابات در اسرائیل

در دو سال گذشته ، رأی دهندگان اسرائیلی این روند را داشته اند چهار بار به پای صندوق های رأی رفت: در آوریل 2019 ، سپتامبر 2019 ، مارس 2020 و دوباره در مارس 2021.

با این حال ، کشورهای برنده خود را ثابت کرده اند قادر به تشکیل ائتلافی پایدار نیست.

پس از رأی گیری سوم ، نتانیاهو و بنی گانز ، رقیب سیاسی وی ، نزدیک به دو ماه به طول انجامید تا توافق کنند که یک دولت برای وحدت ملی تشکیل شود. بر اساس این معامله ، گنز قرار بود در نوامبر 2021 جایگزین نتانیاهو به عنوان نخست وزیر شود. با این حال ، قبل از وقوع چرخش ، ائتلاف از هم پاشید.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *