اسرائیل توافق هسته ای با ایران را غیر قابل قبول می داند

[ad_1]

جهان

URL کوتاه

به گفته رئیس ارتش اسرائیل ، این توافق همچنان به ایران امکان دریافت بمب اتمی را می دهد و این برای اسرائیل قابل قبول نیست.

اسرائیل با برنامه جامع اقدام مشترک (JCPOA) مخالف است ، توافقی که آن را در دو سطح استراتژیک و عملیاتی غیرقابل قبول می داند. این را رئیس ستاد نیروهای دفاعی اسرائیل (IDF) در کنفرانسی که در انستیتوی مطالعات امنیت ملی اسرائیل برگزار شد ، بیان کرد.

“اگر توافق هسته ای 2015 تصویب شود ، ایران سرانجام می تواند به سمت دریافت بمب هسته ای پیش رود ، زیرا این توافق محدودیت هایی را شامل نمی شود که در نهایت بتواند از آن جلوگیری کند. هر چیزی مشابه توافق نامه فعلی یا نسخه بهبود یافته آن بد است و نباید اجازه داده شود ، “گفت کهوی.

این ژنرال اسرائیلی گفت با دستور اینكه “بازگشت به توافقنامه سال 2015 یا حتی نسخه بهبودیافته از نظر عملیاتی و استراتژیك معامله ای بد خواهد بود” اقدامات عملیاتی را برای جلوگیری از چنین توافقی دستور داده است.

برجام در سال 2015 توسط ایران ، چین ، فرانسه ، آلمان ، روسیه ، انگلستان ، ایالات متحده و اتحادیه اروپا به امضا رسید و لغو تحریم های بین المللی تهران را در ازای کاهش برنامه هسته ای خود برقرار کرد. اسرائیل در زمره کشورهای عضو این توافقنامه نیست.

در سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا با بازگرداندن یک جانبه تحریم ها علیه ایران ، به ایالات متحده دستور داد از این پیمان خارج شود. تهران با کنار گذاشتن تعهدات خود به تدریج پاسخ داد.

با تغییر در کاخ سفید ، آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه جدید ، ضمن خواستار طرح گسترده تری برای برنامه موشکی ، از تعهد ایالات متحده در تنظیم مجدد توافق هسته ای ایران خبر داد. جواد ظفر وزیر امور خارجه در این زمینه به صراحت اعلام کرد که تهران با هرگونه تجدید نظر در برجام مخالف است و خواستار لغو تحریم های اعمال شده به طور یک جانبه توسط ترامپ است.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *