اجلاس قره باغ قره باغ در مسکو ، پوتین از احترام به توافق صلح خوشحال شد

[ad_1]

جهان

URL کوتاه

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در پایان مذاکرات سه جانبه با حضور الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان گفت: توافق صلح قره باغ مورد احترام است و تاکنون هیچ مورد جدی گزارش نشده است.

علی یف و پاشینیان صبح روز دوشنبه عازم مسکو شدند و برای گفتگو به کرملین عزیمت کردند که در حدود ساعت 3:15 بعد از ظهر (11:55 صبح به وقت ایتالیا) آغاز شد. این اجلاس به ابتکار رئیس جمهور روسیه برگزار شد.

در قلب مذاکرات که چندین ساعت به طول انجامید ، اوضاع قره باغ بود.

“اول از همه ، من می خواهم از همكارانم ، هر دو رئیس جمهور آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان ، برای پذیرفتن دعوت سفر به مسكو برای ملاقات برای بحث در مورد مسائل مربوط به اجرای توافقنامه صلح 9 نوامبر ، تشكر كنم. سال گذشته ما به این نتیجه رسیده ایم که مفاد توافق نامه به طور کلی رعایت می شود ، هیچ اتفاق جدی رخ نمی دهد “، پوتین گفت.

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که کشورها به زودی طرحی برای توسعه قره باغ کوهستانی ارائه می دهند.

موقعیت ارمنستان

به گفته نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان ، اجرای توافقات امروز در مسکو می تواند امنیت بیشتر در قره باغ را تضمین کند.

“صادقانه بگویم ، اجرای توافق نامه ها در این اعلامیه به راحتی می تواند چهره اقتصادی و چهره منطقه ما را تغییر دهد و نوآوری اقتصادی می تواند تضمین های امنیتی قابل اطمینان تری ایجاد کند. ما البته آماده کار سازنده در این زمینه هستیم جهت ، “پاشینیان گفت.

موقعیت آذربایجان

رئیس جمهور آذربایجان به نوبه خود تأکید کرد که توافق حاصل شده امکان بازسازی برخی از اتصالات ریلی را فراهم می کند که برای دهه ها مختل شده است.

علی اف گفت: “پس از بیش از 30 سال ، آذربایجان از طریق ارتباطات حمل و نقل از طریق خاک ارمنستان با جمهوری خودمختار آذربایجان نخجوان ارتباط برقرار می کند ، جمهوری ارمنستان از طریق خاک آذربایجان به راه آهن به روسیه و ایران دسترسی خواهد داشت”. ترکیه از طریق راهرو نخجوان.

آتش بس در قره باغ کوهستانی با میانجیگری روسیه

در اواخر سپتامبر ، ناگهان درگیری ها بین نیروهای آذربایجانی و ارمنی طرفدار قره باغ ، منطقه ای خودمختار با اکثریت ارمنستان که تحت کنترل باکو نیست ، از سر گرفته شد. رهبران روسیه ، ارمنستان و آذربایجان پس از بیش از یک ماه درگیری ، اعلامیه مشترک آتش بس در قره باغ کوهستانی را تصویب کردند.

به گفته ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه ، آتش بس کامل در قره باغ قره باغ از 10 نوامبر آغاز شد و آذربایجان و ارمنستان قول داده اند که اشغال مواضع را متوقف کنند و برای تبادل اسرای جنگی توافق کرده اند.

همچنین مشخص شد که نیروهای حافظ صلح از فدراسیون روسیه متشکل از 1960 سرباز ، 90 خودروی زرهی و 380 واحد تجهیزات نظامی در قره باغ کوهستانی مستقر بودند.[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *